świat w subiektywie czyli nie tylko o fotografii
Blog > Komentarze do wpisu
BZ WBK Press Foto bez Zdjęcia Roku

Zdjęcie Roku BZ WBK Press Foto, fot. Andrzej Grygiel

Mija tydzień od ogłoszenia wyników BZ WBK Press Foto, jednego z dwóch prestiżowych konkursów fotografii prasowej w Polsce, a nie trafiłam na żaden komentarz dotyczący nagrodzonych zdjęć. Lista laureatów ogłoszona, zalajkowana, podlinkowana i po temacie, świat pędzi dalej. Tymczasem kilka spraw nie daje mi spokoju.

Zacznę od Zdjęcia Roku autorstwa Andrzeja Grygla z Polskiej Agencji Prasowej, przedstawiającego pacjentów Oddziału Kardiologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu, cieszących się z bramki strzelonej przez Polaków w meczu z Grecją podczas EURO 2012. Fotografia ta, mimo że rzetelna i być może oddająca atmosferę najważniejszego wydarzenia ubiegłego roku w Polsce, niestety nie zasługuje na tytuł Zdjęcia Roku. Wyróżnione zdjęcie Andrzeja Grygla jest jednowymiarowe, wystarczy na nie raz spojrzeć, żeby je odczytać, na próżno doszukiwać się w nim czegoś wyjątkowego, ponadczasowego, światła, anegdoty, symboliki. To zdjęcie, o którym łatwo po chwili zapomnieć, a dłuższa lektura skłania do negatywnej refleksji, dotyczącej choćby tego, czego na fotografii Grygla zabrakło, by w ogóle brać ją pod uwagę jako kandydata na zwycięzcę konkursu. 

- Zaczynało się Euro 2012, a ja próbowałem znaleźć mniej typowych kibiców. Zwłaszcza że na Śląsku nie odbywał się żaden z meczów. Co prawda były strefy kibica, ale dokładnie takie same jak wszędzie i pomyślałem wtedy o szpitalu, gdzie również kibicują. To był oddział kardiologii w Szpitalu im. św. Barbary w Sosnowcu. Podjechałem w czasie meczu otwarcia Polska–Grecja i krążyłem po dwóch salach bez większych nadziei na to,że uda mi się uchwycić gola. Nawet nie wyobrażałem sobie, że padnie z naszej strony bramka. To był kompletny przypadek.-wspomina fotoreporter.

W tym miejscu warto zapytać: Nagradzamy intencje czy efekt? Bo pomysł na zdjęcie owszem był, bieganie fotografa między salami - godne podziwu, wyczekiwanie na decydujący moment - szlachetne. I tu koniec zachwytów. Parafrazując zaś mowę policjanta zwracającego się do jednego z bohaterów kultowego "Misia" powiem tak: A gdyby tam jeszcze na przykład rozentuzjazmowana pacjentka Oddziału Kardiologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. Św. Barbary podskakiwała pomimo uszczerbków na zdrowiu albo choć bardziej niż czerstwa pielęgniarka chochlą krupnik nalewała, o samolocie, ba, balonie z napisem Euro 2013 w oknie nie wspominając, czy innym stadzie żurawi nie śniąc najśmielej nawet…

No cóż, być może rozmawialibyśmy wtedy o Zdjęciu Roku, a tak piszę o fotografii, którą jury BZ WBK nagrodziło, mam wrażenie, z braku innej, dotyczącej Euro 2013, uznanego za jedyne wydarzenie godne uwagi w kontekście konkursu.

Trudno wskazać mi inną fotografię wśród pozostałych 170 wyróżnionych, która udźwignęłaby tytuł Zdjęcia Roku. Nie byłam na rozdaniu nagród, a na stronie internetowej konkursu, można obejrzeć tylko 21 zdjęć. Rozumiem, że chodzi o to, żeby zdjęcia się nie opatrzyły zanim będzie je można obejrzeć na wystawach w całym kraju, jednak ciekawe dlaczego nie obawiają się tego organizatorzy World Press Photo czy POY publikując w internecie wszystkie nagrodzone prace?

1 miejsce w kategorii przyroda za zdjęcie pojedyncze, fot. Bartek Wrześniowski

Żeby jednak nie kończyć pesymistycznie. Moją uwagę zwróciła fotografia freelancera Bartka Wrześniowskiego, przedstawiająca pierwsze karmienie Matyldy na oddziale intensywnej terapii w szpitalu w Dusseldorfie, trzy godziny po porodzie, wykonana 19 maja 2012 r. Zdjęcie, na którym możemy podziwiać żonę i córkę autora w sali wypełnionej specjalistycznym sprzętem medycznym jest wyjątkowe, wzruszające, wręcz malarskie. Zastanawia mnie tylko i martwi jedno, dlaczego zostało ono nagrodzone w kategorii "Przyroda"? Zapewne wiele młodych matek pospieszy z wyjaśnieniem, że bywały sytuacje, kiedy karmiąc w miejscu publicznym czuły się jak "zjawisko". Uznajmy jednak, że były to sporadyczne przypadki, nie norma. 

Jedną z cech członków jury konkursów fotograficznych, obok rzecz jasna inteligencji, powinno być niewątpliwie poczucie humoru, ale bez przesady. Chcę więc wierzyć, że jury BZ WBK Press Foto karmienia piersią nie zalicza do zjawisk przyrodniczych typu burza, powódź czy spożywanie posiłku przez egzotyczne zwierzęta w zoo, co zazwyczaj podziwiamy na pięknych zdjęciach wyróżnianych w kategorii "przyroda". Że to tylko pomyłka?

środa, 27 marca 2013, cwiczeniazpatrzenia

Polecane wpisy

  • O ojcze!

    W ostatnich Wysokich Obcasach ukazała się moja rozmowa z Wojtkiem Wieteską, dla odmiany-nie tylko o fotografii. Jeśli ktoś przegapił-załączam. Zdjęcie na okładc

  • Jeszcze o Grand Press Photo 2010

    Zdjęcie Roku, Grand Pres Photo 2011, fot. Jacek Waszkiewiecz Licząc na komentarz krytyczny do tegorocznego werdyktu GPP 2011 po raz kolejny się przeliczyłam. Po

  • Oszpecona Mona Lisa

    Dla Czytelników, którzy już dawno rozstali się z papierowym wydaniem Gazety Wyborczej załączam tekst, który ukazał się w dzisiejszym jej wydaniu, niestety nieco

Komentarze
2013/03/28 10:56:42
ten konkurs od pewnego czasu stracił na jakości. Cześć fotografów twierdzi nawet że to jest konkurs dla fotografów PAP...Nie lubię oceniać cudzych wyborów ale z roku na rok te wybory są delikatnie mówiąc "dziwne" (zeszłoroczne szachy to mój faworyt ;-) ). To jest chyba główna przyczyna niekomentowania, lepiej spuścić zasłonę milczenia...
-
2013/03/28 10:59:37
Witam, cieszę się, że moje zdjęcie się spodobało. Muszę jednak zaznaczyć, że sam je wysłałem na konkurs w kategorii Przyroda. Pełna definicja kategorii wg regulaminu brzmi:
7.5. PR Przyroda (zdjęcia przedstawiające środowisko naturalne i przejawy cywilizacyjnej działalności człowieka).
Zdjęcie przedstawia pierwszy kontakt matki z dzieckiem po skomplikowanym porodzie i wg mnie nie kwalifikuje się do innych kategorii (np życie codzienne).
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu mnóstwo dzieci umierało w trakcie porodów przez przeróżne komplikacje, teraz dzięki nowoczesnej medycynie te dzieci są ratowane potem znakomita większość z nich cieszy się świetnym zdrowiem. Ratowanie dzieci dzięki nowoczesnym osiągnięciom medycyny - to moim zdaniem jest przejaw cywilizacyjnej działalności człowieka.
Na zdjęciu dziecko jest karmione piersią wśród nowoczesnej aparatury, która jeszcze przed chwilą była niezbędna. W momencie karmienia wystarczyła już mama :-) pozdrawiam
Bartek
-
iczek
2013/03/28 11:36:17
Słabo szukasz: www.iczek.pl/2013/03/26/bz-wbk-press/
-
2013/03/28 13:51:41
Iczku, niestety forma Twoich komentarzy zupełnie mi nie odpowiada. Zmusiłam się żeby przeczytać wpis dotyczący BZ WBK, zgadzam się z Tobą w wielu opiniach, natomiast uważam, że można je podać elegancko.Pozdrawiam, B.
-
2013/03/28 14:02:09
Bartku, Twoje zdjęcie powinno się znaleźć w kategorii "życie codzienne". Ratowanie dzieci przy pomocy nowoczesnego sprzętu medycznego umożliwia rozwój technologiczny a nie cywilizacyjny. Jury powinno Ciebie poprawić. Pozdr.B
-
iczek
2013/03/28 15:09:33
Na szczęście są tak eleganckie formy i osoby , jak Ty...
-
iczek
2013/03/28 15:12:03
Bartek - gratuluje nagrody. Beata ma racje. Kompletnie bez sensu jest Twoje tłumaczenie. Zrobiłeś błąd i żaden odbiorca nie będzie czytał regulaminu aby doszukiwać się tak głębokich kombinacji znaczeniowych jakie Ty nadałeś swojemu zdjęciu, które pasuje w tej kategorii jak te monitory do przyrody :)
PS
W sumie to nie czepiać się Ciebie winienem, ale jury. Kompletnie nie zasłużyli na zarobek jak dostali od organizatora.